
LEKCJA 8
Stanisław Wyspiański, Wesele
20 listopada 1900 roku w podkrakowskiej wsi Bronowice odbyło się wesele, które zainspirowało jeden z najważniejszych utworów polskiej kultury narodowej. Autentyczne wydarzenie, a także prawdziwe postacie i rozmowy stały się bezpośrednim natchnieniem do napisania dramatu opisującego sytuację społeczną w nieistniejącej wtedy Polsce. Spotkanie dwóch nierozumiejących się warstw społecznych bacznie obserwował jeden z gości, autor dramatu – Stanisław Wyspiański.
Urodzony w roku 1869, w krakowskiej, inteligenckiej rodzinie. Całe życie związany z kulturą i sztuką. Wszechstronnie wykształcony i utalentowany, ukończył studia historyczne, literackie i artystyczne. Był uczniem Jana Matejki. Uczestniczył w planowaniu renowacji Zamku Królewskiego na Wawelu. Był wizjonerem. Niestety wiele jego projektów artystycznych nie doczekało realizacji. Stanisław Wyspiański to jeden z najwybitniejszych autorów polskiego modernizmu, pamiętany również jako popularyzator Wielkiej Reformy Teatralnej z przełomu wieków. Zmarł przedwcześnie w roku 1907 w wieku 48 lat.
Pliki do pobrania:
Twórcy
Fragmenty Wesela czyta: Jerzy Trela
Wykłady przygotowali:
dr hab. Dawid Osiński
mgr Michał Zdunik
dr hab. Monika Kresa
O okolicznościach powstania lektury opowiada: Adam Tkaczyk
Nagrania powstały we wnętrzach: Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego